Kertészeti lexikon címszavak - C

Calycanthus - Calycanthus floridus - Fűszercserje. Hazája Észak-Amerika. Fűszeres illatú, lombhullató cserje. Átellenes, hegyes-tojásdad levelei fonákukon szürkészöldek. Cefre - Cefre a zúzott szőlőfürtök szilárd részeit is tartalmazó anyag. Helyesebb neve törkölyös must. A Cefre - a pálinkafőzés, szeszgyártás és sőrgyártás céljára felaprított, megzúzott keményítőtartalmú anyagok esetén fel is tárt és elcukrosított, élesztővel kierjesztett anyag. Cellulóz - Összetett szénhidrát, kémiai szempontból szőlőcukorból felépülő poliszacharid, mely a növények sejtfalának legnagyobb részét teszi ki. Citrom olaj - A citrom héjában található illó olaj, melyet sajtolással vagy desztillálással vonnak ki. Citromsav - Citromsav (acidum, citricum) színtelen, kristályos vegyület. Az éretlen citromban nagy mennyiségben találjuk. A növényvilágban igen elterjedt. Sói a citrátok. Coli baktérium - Coli baktérium (Escherichia, vagy Bacterium coli) a talajban és a magasabb rendű állatok, valamint az ember bélcsatornájában mindig jelenlévő rendkívül változékony, pálcika alakú, spórátlan baktérium. C-vitamin - Rendkívül fontos vitamin, vízben oldható lévén, a szervezetnek naponta kell a szükséges mennyiséget - mely eltérően a többi vitamintól, nagy 50-100 mg-ot felvennie, mert a felesleg kiürül a vizelettel. Család - A nemzetség fölött következő nagyobb rendszertani egység (taxon). Csalán - Csalán Urtica, Urticaceae. Évelő v. egyéves fullánk-szőrös növények. A nagy Csalán Utrica dioica I. másfél méterre is megnövő tarackos gyomnövény, felálló, belül üres, négyszögletes szárral. Csalánszőr, fullánkszőr - A csalánfajok szárán, levelén kiemelkedő szövetpárnán (emergencián) elhelyezkedő, részben meszesedett, részben kovásodott falú, egysejtű, hosszúkás szőr. Lexikon D
Dendrológia növénytanCsalétek - Csalogató hatású vivő- és töltőanyaghoz (melasz, cukorszörp, étolaj, korpa, szárított répaszelet, lucernaliszt stb.) kevert, gyomorméregként ható növényvédőszer a nagy tömegben fellépő rovar- v. rágcsáló kártevők ellen. Csapadék - Főleg a többször átültetett fák, fenyők esetében szükséges, hogy mélyebbre, a legalsó gyökerekhez is eljusson a víz. Bőséges téli csapadék esetén a tavaszi, sőt a nyári szárazságot is jobban elviselik a növények. Csapda - Állatok, főleg kártevők megfogására, elejtésére, elpusztítására szolgáló eszközök. Csáp - Csáp (antenna) az ún. csápos ízeltlábúak (Antennafa) fején, a homloki részen, a szemek között elhelyezkedő, ízekből álló, érző- és szaglósejtekkel ellátott érzékszerv. Császárkörte - Császárkörte. Származása ismeretlen. A pomológiai munkák megegyeznek abban, hogy az egyik legrégibb körtefajta. Már a rómaiak előtt is ismerték Sementinum néven. Csávázás - Csávázás Vegyszeres vagy hőhatáson alapuló védekezés a vetőmag felületére tapadt, ill. belsejében levő kórokozók elpusztítására. Csemegebor - Csemegebor (dessert bor v. likőrbor). Összetételében különbözik a közönséges boroktól; a Csemegebor-ok általában nagyobb extrakt tartalmúak, rendszerint édesek, alkoholtartalmuk nagy, többnyire jellegzetes ízűek, zamatúak. Csemegekukorica - A csemegekukorica általában hosszabb ideig tejes marad, éppen a kis keményítőtartalom miatt. Fiatal, éretlen, puha csöveit megfőzve fogyasztják. újabban a mélyhűtés egész évi fogyaszthatóságát is lehetővé teszi. Csemete - Csemete, facsemete. Gyümölcsösök létesítésére, erdők telepítésére vagy újratelepítésére (felújítására) mesterséges magvetéssel előállított (nevelt) fiatal, 1-3 éves fa vagy cserje. Cserebogár - A Cserebogár esetében mind a bogár, mind a lárva kártételével számolni kell a faiskolában. A cserebogarak közül leginkább a májusi cserebogár Melolontha melolontha és az erdei cserebogár (Melolontha hippocastani) imágójának kártétele veszélyes, mert április végi-május elejei rajzáskor a megtámadott fák fiatal leveleit megrágják, tarra rágják, amivel a fa gyengülését idézik elő. Csicsóka - Csicsóka (Helianthus tuberosus L., Compositae). Magas növésű, dudvás szárú, gumós évelő növény. Gumóját ipari és takarmányozási célra használják. Csigák - Csigák Gastropoda a puhatestűek törzsébe tartozó gerinctelen állatok. Jellemzőjük a conchyoliiiból és mészsókból álló csigaház, melyet mirigyes szerv, a köpeny választ ki. Csipkebogyó - A rózsafélékre jellemző alsó állású magházból , egy termőlevélből keletkező aszmagos terméscsoport, amelyen belül szőrös aszmagok a megvastagodott, húsos vacok belsejébe vannak bezárva. Csírázás - Az új növény kikelése a magból. Elsődleges feltételei a mag vízfelvétele, a megfelelő hőmérséklet és fény. Csonthéjas - gy vagy több termőlevélből kialakuló, eleve együregű, vagy másodlagosan együregűvé váló, rendesen egymagvú, húsos termés, melynek belső termésfala (endokarpium) csontárrá alakult (megfásodott). Lexikon B
Bujtás ivartalan szaporítási mód
- Cefálium: A kaktuszok szárának általában csúcsi vagy ahhoz közeli, ritkábban alsóbb része, amelyen sűrűn álló gyapjas vagy serte szőrök között évente a virágok fejlődnek. A cefálium megléte bizonyos nemzetségekre, mint a Melocactus és az Espostoa, jellemző. Némely kaktuszszakértő különbséget tesz a cefálium és pszeudocefálium között, az utóbbi a szár oldalsó része, ahol a virágok bordákon, nem pedig rejtetten fejlődnek.
- Chaparral: A macchia észak-amerikai megfelelője, lényegében ez is mediterrám bozótos, amely Észak-Amerika nyugati partvidékén, elsősorban Kaliforniában, szárazabb lejtőkön alakul ki, és örökzöld cserjékből, alacsonyabb fákból, többek közt Quercus és Arctostaphylos fajokból áll.
- Ciátium: A kutyatejek (Euphorbia), a puszpángok (Buxus) és néhány rokon nemzetség különleges, apró, redukált, váltivarú virágok alkotta virágzata, melyben egy termős virágot több porzós virág, valaimint többnyire húsos, nektártermelő és színes, rovarcsalogató fellevelek vesznek körül. A ciátiumok gyakran nagyobb bogas virágzatba tömörülnek, s ezt gyakran még nagyobb, színes fellevelek veszik körül, mint például a mikulásvirágnál.
- Cikászok: A nyitvatermők törzsének a kisebbik altörzsét képező növények közé tartozó, általában pálmatörzset és levélüstökös koronát fejlesztő, igen nagy tobozú, kétlakifajok. Pálma fajták ismertetése
- Cirkumpolaris: Az egész félteke sarkvidéki vagy hűvösebb mérsékelt égövén előfordulő (faj vagy egyéb taxon). A gyakorlatban ezt a kifejezést inkább északi, mint déli féltekére alkalmazzák. A cirkumpoláris fajok Észak-Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában, sőt gyakran még Grönlandon, Izlandon és a mérsékelt övi magashegységekben, például az Alpokban, a Pireneusokban, a Kárpátokban, a Sziklás-hegységben és a Sierra Nevadában is egyaránt előfordulnak.
- Csarabos: Erősen savanyú, szerény termőképességű talajokon kialakuló alacsonycserjés társulás, az uralkodó fajai a hangafélék.
- Csésze: Különnemű virágtakaró esetén a vacok legkülső részén eredő takarólevelek (a csészelevek) összesége. A csésze lehet szabad, illetve részben vagy egészben forrt, színe általában, a színes pártával ellentétben zöld, és asszimilációt is végez.
- Csillagszőr: A szőrképlet az alapjánál csillagszerűen elágazik, ez gyakran szabad szemmel is látható . Egyes növény családok, mint például a mályvafélék (Malvaceae) jellegzetes szőrképlete.