Arány

arány

Frissítve: 2023-09-18  

Arány - Arány a matematikában és művészetben

Arány 1.
Két szám vagy két azonos dimenziójú mennyiség hányadosa; értékét az arányszám (dimenzió nélküli mennyiség) fejezi ki.
Arány-nak nevezzük általában két vagy több mennyiség nagyságbeli viszonyát. Ha pl. egy háromszög oldalainak Arány-a 2 : 3 :4, ez azt jelenti, hogy az oldalak nagyság szerint úgy viszonylanak egymáshoz, mint az Arányt kifejező számok, vagyis pl. a harmadik oldal kétszer, a második oldal pedig másfélszer nagyobb az elsőnél.

Két mennyiség összehasonlításakor beszélhetünk egyenes, fordított, négyzetes, köbös stb. Arány-ról.
a) Egyenes Arány esetén az egyik mennyiség tetszés szerinti növekedése v. csökkenése a másik mennyiség ugyanannyiszoros növekedését, ill. csökkenését eredményezi.
b) Fordított Arány esetén az egyik mennyiség tetszés szerinti növekedése v. csökkenése a másik mennyiség ugyanannyiszoros csökkenését, ill. növekedését vonja maga után.
Két egyenlő értékű A. összekapcsolásából származik az Aránypár.

Arány 2. (művészi).
Főként a részek egymás közötti s az egésszel való összefüggésének méretekben megnyilvánuló törvényszerűsége, viszonya.
Minden művészi ágban nagyon jelentős, tehát a kertművészetben is, ahol a látványból, idomok, test és térformák méreteiből helyes Arányok esetén tetszetős összhangot érzünk ki.
Az idomoknak főként az alapsíkon és a körvonalrajzban, a testeknek a növénycsoportoknál, a kerti tereknek az alapsík alakjában és a térfal magasságában megmutatkozó méretviszonyok alapján kell helyes arányúaknak lenniök.

A formák tetszetős arányainak meghatározására régóta keresnek általános érvényű szabályt (kánont), különböző méretarányokat azonban egyformán szépnek találunk.
Ilyenek az aranymetszés, a 3:4:5 arányú háromszöggel szerkesztett
téglalap (Pythagoras), az 1 : V2 oldalarányú téglalap stb.
A kertnek nemcsak az épülethez, részeinek nemcsak egymáshoz, hanem a benne járó ember méreteihez is jól kell Aránylania.
A helyes arányosságnak azonban nemcsak a méretekben kell megvalósulnia, hanem az elemek, a részletek jelentőségének, értékének, különlegességének is helyes arányban kell lennie a kert rendeltetésével, használatának módjával.

arány, egyenes arány, fordított arány, aránypár