Kertészeti lexikon 3. oldal

  • Saláta gyökértetű Saláta-gyökértetű (Pemphigus bursarius) a nyárfa levélnyelés okoz sokszor mogyorónagyságú zacskó-gubacsot. A szárnyas egyedek kora nyáron saláta, cikória, csorbóka gyökerén alapítanak szűznemzéssel kolóniákat, ahol az elszaporodó Saláta gyökértetű-k sokszor károkat is okoznak.
  • Solanum - Csucsor, ebszőlő Solanum (Solanaceae). Solanum capsicastrum. Hazája D-Amerika. Lándzsás, fényes zöld levelű, hidegházi félecserje. Virágai fehérek, bogyótermése piros. Magvetéssel szaporítjuk. A növényeket nyáron kiültetve tűző napon neveljük fel, ősszel ültetjük cserépbe és begyökeresedés után értékesítjük. termései soká díszítenek.
  • Renaissance kert Renaissance kert. A XIV. sz. elején kialakuló humanista szellem képviselői feltámasztották a római házikeri-kultúrát is, s középkori hagyományokkal bővítve, az épületekkel szoros architektonikus egységben megoldott méretű felületdekorációvá tették.
  • Periodicitás Periodicitás (szakaszosság). Némely életjelenségnek bizonyos időközönkénti ismétlődése (pl. ivarzás, virágzás, súlygyarapodás stb.).
  • Orvosi angelika Orvosi angelika (angelika, angyelika, Angelica archangelica). Európa északi vidékein és a havasok közt honos. Sokfelé, így nálunk is termesztik. Magasra növő, erőteljes fejlődésű, kétéves növény. Gyökere répaszerű, levelei nagyok, levéllemezei kétszer szárnyaltak
  • Kertművészeti kompozíció Kertművészeti kompozíció. Az a művészeti munka, amellyel a kert részeit, részleteit, a kerti kép elemeit elrendezzük, szerves egésszé fűzzük össze. A Kertművészeti kompozíció-ban nagy jelentősége van a kertben álló építménynek, az épületnek is; sok esetben ez a kiindulópontja a Kertművészeti kompozíció-nak, s annak jellegét meghatározza, legalábbis közvetlen környezetére vonatkozólag.
  • Kilúgozott szikesek A szikes talajok nagy részénél, különösen a szolonyeceknél az oldható sók, a szénsavas mész és egyéb anyagok a felső szintekben kisebb mennyiségben fordulnak elő, mint egyes alsóbb szintekben. Ilyen alapon nevezzük ezeket kilúgozott szikeseknek.
  • Phototaxia Phototaxia (phototaxis) némelyik mikroorganizmusnak olyan helyváltoztató mozgása, amelyet a fény irányít. Az Euglena pl. a fényforrás irányába úszik (poritív Phototaxia). A jelenség vizsgálatakor kiderült, hogy valahányszor árnyékot vet a színes "szemfolt" a sejtből kinyúló ostor ...
  • Koelreuteria, Csörgőfa Koelreuteria Laxm. Csörgőfa, Sapindaceae.Lombhullató fák, szórt állású, páratlanul v. kétszer szárnyalt levelekkel. Sárga virágaik végálló bugában nyílnak. Termésük felfújt tok.
  • Parkosítás A Parkosítás célja városban vagy épület mellett a levegő tisztítása, üdülési, pihenési lehetőségek megteremtése és a város ill. a környezet szépségének fokozása. A parkok tervezésekor figyelembe veszik a táj természeti adottságait, a domborzati és a meteorológiai viszonyokat.
  • Kórtünet Kórtünet (szimptóma). Minden növénybetegség rendszerint jellemző v. nem jellemző, de látható külsó tünetekkel árulja el magát. A betegséget kísérő külső elváltozást hívjuk kórtünetnek.
  • Lágy szár Lágy szár egyéves, kevéssé fásodott növények áttelelésre alkalmatlan szára. A szalmaszár (calmus) a pázsitfűfélékre jellemző szár, mely belül rendszerint üres, erősen csomós, s szártagjai az alaptól a csúcsig fokozatosan hosszabbodnak ...
  • Inda - sarmentum. Heverő kapaszkodó, hosszú szártagú hajtás, melynek csomóiból vegetatív szaporodásra alkalmas gyökeres hajtások fejlődnek. Az Inda a növény vegetatív szaporodó szerve.
  • Császárkörte - Császárkörte. Származása ismeretlen. A pomológiai munkák megegyeznek abban, hogy az egyik legrégibb körtefajta. Már a rómaiak előtt is ismerték Sementinum néven.