Must elválasztás
Frissítve: 2023-12-22 Macskagyökér Must erjedése Mustjavítás Mustár Mutáció Mutációs arány
Must elválasztás. Azt a műveletet, mellyel a sajtolásra előkészített szőlőcefréből a színmustot (bort) a törkölytől elkülönítjük, Must elválasztás-nak nevezzük.
Ennek eszközei, gépei a mustelválasztók. A szívókosár szitaszövetből vagy perforált lemezből készített kúp alakú eszköz, mely a must szivattyú szívótömlőjére csavarható.
A törkölyös musttal töltött kádból falécekből, fűzfonatból készített hengeres vagy szegletes alakú mustelválasztó korsáron át szivattyúzzák el az összeszüremkedett mustot.
A kamrás must elválasztók ráccsal bélelt fa, cement, fémtartályok, melyekből a must gravitációs úton távozik.
Az újabb nagyüzemi berendezések 40-60 hl-esek, fenekük a több ajtóval bontható homlokfaltól 45°-os szögben emelkedik.
A mechanikus mustelválasztók folyamatos gépi berendezések. Egyeseknél a törkölyös must perforált vályúban vagy hengerben mozog, miközben a must egy része eltávozik (égouttoir [e. égutoár] mustelválasztó csigák, Garolla-féle mustelválasztó henger).
A vibrációs szitákat vagy a hasonló elven működő perforált lengő vályút is alkalmazzák.
A leghatásosabbnak - a még kísérleti állapotban levő - folyamatos mustelválasztó centrifuga ígérkezik.
A must elválasztók a szőlőből nyerhető must 35-70%-át képesek elkülöníteni.
Must - Pallas lexikon
Must igy nevezzük a gyümölcsféléknek, különösen a szőllőnek, kisajtolt levét.
A szőlő Must 10-24% cukrot, 0,4-1,2% savat tartalmaz, értéke főleg cukortartalmától függ, mert az erjedés folytán a cukor alakul át szesszé, s igy minél több cukor van a Must-ban, annál erősebb lesz a belőle származó bor.
A Must cukortartalmát a mustmérővel határozzuk meg. Az aszuborok mustja még több cukrot is tartalmaz, mi onnan származik, hogy a Must-ot utólag az összegyúrt aszu szőllőre töltik.
A mustot kénezés, szalicilsav hozzáadása és pasteurözés által szokás konzerválni; 0,5 (1 hl.-re 50 g. szalicilsav) teljesen meggátolja az erjedést, legcélszerübb azonban a Musttal megtöltött palackokat vizzel telt üstbe tenni, s a vizet felforralván, pasteurözni, s végül kifőzött dugasszal elzárni.