Mutáció
Frissítve: 2023-12-22
Mutáció, hirtelen létrejövő, ugrásszerű öröklődő megváltozás.
Ha a megváltozás ismeretlen okokból jön létre természetes v. spontán Mutáció-ról,
ha pedig mesterségesen, külső mutagén tényezők idézik elő az öröklődő megváltozást,
mesterséges v. indukált Mutáció-ról beszélünk.
Ilyen mutagén tényezők lehetnek a különféle (röntgen, rádióaktív, ultraviola) sugárzások, vegyi anyagok (colchicin, acenaphten, kloroform, éter, klorálhidrát stb.), sebzések és hirtelen váltakozó hő (sokk) hatások. A sugárzások főleg gén- és kromoszóma Mutációkat idéznek elő.
Előző esetben a feltételezett gének szerkezete változik meg, amikoris a desoxiribozenukleoproteid molekulában mono- molekuláris reakció formájában átrendeződés jön létre. E változatok rendszerint csak a második utódnemzedékben (X,) manifesztálódnak.
Kromoszóma Mutációoknál a kromoszómarendszerben jönnek létre a szerkezeti megváltozások (törések, átrendeződés, szelvénykiesés, részkettőződés stb.). Az említett vegyi anyagok (narkotikumok) általában genommutációt, kromoszómaszám v. szerelvény többszöröződést eredményeznek. ( 3 Polyploidia)
A mutációk nagy többsége degeneratív jellegű, s csak kis hányaduk előnyös gazdasági szempontból. Utóbbi esetben sem kész hasznos formák jönnek létre.
A Mutáció inkább kiindulási alapanyagot teremt a növénynemesítés számára, és csak megfelelő egyéb módszerek együttes alkalmazásával vezethet eredményre.
E tekintetben igen hasznos lenne az indukált mutációk irányíthatóságának kidolgozása.
Az ivarosan öröklődő mutánsok mellett különösen kertészeti (gyümölcs, szőlő, dísznövény)
nemesítésnél jelentősek lehetnek a testi sejteket érintő ún. szomatikus mutánsok
is, amelyek a mutáns szerv vegetatív szaporításával fenntarthatók.
Mutáció