Gumó, Kertészeti lexikon

  • Frissítve: 2023-12-22  

Tárolásra módosult földbeli vagy földfelszíni hajtás. Legjellegzetesebb példája a burgonya.

Gumó - Pallas lexikon

Gumó (növ. néhol csicsóka v. mogyoró, tuber), a többé-kevésbbé gömbölyded és meghusosodott, leginkább földbeli törzs- és gyökérképletek (törzsgumó, gyökérmogyoró).

A hagymától az különbözteti meg, hogy nem réteges; tömött karikára (nem ivalaku darabokra, mint a hagymát) szeldelhetjük. ha a Gumó levélnemü héjban van, mint a sáfrányé vagy a kikiricsé, Hagyma- Gumó (bulbotuber) a neve.

Szoros értelemben a Gumó csak szárképlet s a megvastagodott gyökérképlettől, vagyis a gyökérmogyorótól (radix tuberosa) a rügy, a pikkely vagy ennek a forradása különbözteti meg.
A gyökérnek ilyen szerve soha sincs, vagyis a pikkelyes vagy rügyes földbeli rész nem gyökér, hanem földbeli szár.

A Gumó pikkelyei, forradásai tövében vagy gödreiben gyakran fejlődésre szánt szem (rügy) is van. A szárnak tehát tulajdonképen az allevél-tája vastagodik gumóvá, ezért a Gumó leggyakrabban földbeli, csak a kalarábé képződik a föld fölött.

Gumója leginkább a többnyári növényeknek van s ekkor majd az egész tőke egy gumóvá alakulhat, például a sáfrányé, kikiricsé, a kunrépáé Corydalisé, juhászmogyoróé, vagy a tőke egymásután sorakozó több G.-nemü tagra különül, p. az Irisé, Arumé, gyömbéré (G. s tőke, ekkor egy-egy Gumó egyesztendei növekedés), vagy a földbeli hajtások végén keletkezik a G., p. a burgonyáé.

Minthogy a törzseredetü Gumó rügyes és gyökeret verhet, azért a növényt róla szaporítani lehet, kivált ha a növénynek több Gumó-ja is van, sőt erre a célra a nagyobb Gumó fel is darabolható, de legalább egy egészséges szem maradjon rajta.

Gyökérmogyoróról a növényt szaporítani lehetetlen, mert rügye nincs, legfeljebb a georgina gyökérgumóihoz közel a szár rügye van. A Gumó tartalékelesége (keményítő, cukor, inulin, nyálka stb.) a vegetáció ébredésekor lassankint eltünik, vagyis a G.-ból ujon képződő légbeli sarjak első táplálékául - amig meg nem zöldülnek - felhasználódik. Fiziologiailag tehát a Gumó a többnyári növényeknek a tartalékeleséget egyideig megőrző szerve.

Gumó