Magkezdemény

magkezdemény

Magkezdemény (magrügy, ovulum). A magház belső falán egy v. több magkezdemény található, melyből a megtermékenyítés után mag fejlődik található, melyből a megtermékenyítés után mag fejlődik.

A magháznak az a része, ahol a magkezdemények erednek. a magtanya, magléc v. placenta. A felfüggesztési mód a placentíció.
A placentációnak különféle esetei vannak.

Fali (parietális) a placentáció, ha a magkezdemények a magház falán, felületén helyezkednek el, szögleti (anguláris), ha a magkezdemények a válaszfalak által képzett szögletekben találhatók, alapi (banális), ha a magkezdeményeket a magház alján találjuk, tengelyi (axiális), ha a magkezdemények a benyúló tengely csúcsán vannak.

A magkezdemény hosszabb-rövidebb fonállal ún. köldökzsinórral (funiculus) kapcsolódik a placentához. Ezen keresztül jut be a táplálék a magkezdeménybe. A funiculus a köldöknél (hilum) csatlakozik a magkezdeményhez.

A kifejlett magkezdeményeket legkívül egy- v. kétrétegű burok: integumentum borítja, alatta tobbsejtrétegü kitöltő szövet, a nucellus, s abban az egysejtsoros tapetum-réteg által körülvett embriózsák (csírazsák) helyezkedik el. Az embriózsák a nucellus egyik megnagyobbodott sejtje: a makrospóra-anyasejt (archesporium) redukciós osztódása útján keletkezik.

Az integumentum a csúcson nem fedi a nucellust, az itt maradt nyílás a micropyle (csírakapu). A magkezdemény alapi része, amelybe a funiculus és integumentum szövetei beolvadnak, a chalaza.

A magkezdemény testének a placentához viszonyított helyzete egyes rokonsági csoportonként különböző lehet.

Általában a magkezdemények három különböző alakját különböztetjük meg.

Egyenes (atróp v. ortotróp) a magkezdemény akkor, ha a magkezdemény teste és a köldök egy vonalba esik.

Visszafordult (anatróp) a magkezdemény akkor, ha a köldökzsinór egyik oldalához hozzánőtt, de a teste egyenes; görbült (kampilotróp), ha a magkezdemény teste görbült meg.

A megtermékenyítés után a magkezdemény integumentumából maghéj, nucellusából külső magfehérje (perispermium), az embriózsák vegetatív sejt magjából belső táplálószövet (endospermium), petesejtjéből pedig csíra (embrió) fejlődik.

Magkezdemény