Abortus Redukálódott szerv, szövet

abortus, redukálódott szerv, szövet

Frissítve: 2023-09-18  

Így nevezzük a növénytanban azt a jelenséget, amikor a növények külső v. belső felépítésében valamely szerv v. szövet teljesen redukálódott. A közeli rokonságban azonban megvan, sőt néha az illető növényen szövettanilag is kimutatható, pl. az egykori, de abortált porzóknak megfelelő edénynyaláb.

Abortusz - Pallas lexikon

(latin, vetélés): az állati petének kiküszöbölése idő előtt az anya testéből, a méhből. Megkülönböztetésül a koraszüléstől vetélésnek nevezik az idő előtt való megszületést embernél akkor, ha az a terhesség 28-ik hetéig következik be, amikor rendszerint nem életre való még a magzat; míg a 28-ik héttől fogva a korán szülött gyermek kellő gondozással többnyire életben tartható.

A vetélés oka vagy a petében van, vagy az anyában. A pete a méhben elhalhat s az elhalt pete előbb-utóbb kiküszöböltetik belőle (macerálás, zsugorodás, mumifikálás).
A pete halálát okozhatja annak szifilitikus megbetegedése akár a fogamzásnál, akár később a méhlepényen keresztül; megbetegszik a pete és elhal akkor is, ha az anya himlőbe, vagy más fertőző bajba esik; ha nagy lázai vannak, ha fuldoklik, s így a pete vérkeringése is meg van zavarva. Néha a pete burkai fajulnak el majd a méhlepényben van hiba vagy a köldökzsinór lefutásában, illetve az abban futó edényekben van vérkeringési akadály; máskor a magzat torzképződése van jelen s oka a vetélésnek.

A méh megbetegedései, gyuladása, elgörbülése, odanövése, nemkülönben erős megrázkódtatása, megütése ingerlése forró fürdőkkel stb. is vetélésre vezetnek. Épp úgy nagy lelki felindulás, ijedtség lehetnek megindítói a vetélésnek.
Gyógyszerekkel (abortiv szerek) vetélést előidézni csak úgy lehet, ha azokat mérgező dózisokban veszi be az anya; olyan szereket amelyek csak a magzatot ölnék s az anya szervezetét nem mérgeznék, nem ismerünk.

Krónikus ólommérgezésnél gyakori a vetélés; morfiumfaló nők rendesen meddők; nagyobb dózis morfium megöli a fejlődő magzatot. Mesterségesen is előidézhető a vetélés.

Az orvosnak mesterségesen szabad, sőt meg kell szakítani a terhességet, ha az anya élete a terhesség következtében veszélyben van, és biztos a kilátás, hogy a terhesség megszakításával az anya életet megtartható. Bűnös szándékkal megszakítani az terhességet (aborticidium) magzatelhajtás számba megy, amire a törvény szigoru büntetést ró.

A készülő vagy bekövetkező abortusz jelei a vérzés, amely a pete ágyának (decidua) elszakadt véredényeiböl ered.
A vér a pete burkaiba ömlik, ott megalvad és a petét eltorzítja, mólává (üszök) változtatja: vérmóla, húsmóla Más a fürtös móla vagy hólyagos üszök. Ez a pete bolyhainak megbetegedése; amidőn minden bolyhocska hólyaggá fajul el (myxoma chorii), ami a petét tönkre teszi s elébb-utóbb vetéléshez vezet.

A vérzéssel megtörténik a pete leválása a méh belső lapjáról s csakhamar a vetélés második jele: a fájás is mutatkozik, ami a méh összehúzódásaival jár. A fájás és vérzés egyszerre is jelentkezhetnek s elválasztva a petét ágyától, kihajtják a méhürből. A vérzés néha igen erős lehet és veszélyeztetheti az anya életét is. Megeshetik, hogy vetélésnél a magzatburkok megrepedésével előbb csak a magzatot hajtja ki magából a méh, és a pete többi részei: a lepény és a burkok visszamaradnak. Ilyen tökéletlen vetélés ujabb veszélyeket rejt magában, ha idejében nem érkezik orvosi segítség.

A vetélés legkisebb jelénél nyugalom és ágybafekvés szükséges, addig is, míg az orvos megérkezik. A fenyegető vetélést így elhárítani sikerülhet. Ha egyszer megindult, feltartóztatni nehéz s az orvosnak csak szemmel kell tartani, nehogy a vérzés túlságos legyen és a vetélés befejezése nagyon elhúzódjék. Ilyenkor siettetnie a vetélést már kötelessége az orvosnak. Bábát hozni vetéléshez orvos helyett nem szabad; a bába nem ért hozzá, hogy a vetélés veszélyeivel szembeszálljon.

A vetélés, ha szakértő orvos ellenőrzésével esik meg, rendszerint nem jár veszéllyel. A vérzésen kivül nagy a veszedelem akkor, ha a petében vagy a méhürben visszamaradt peterészletek rothadásnak indultak, amikor az anya szervezete vérmérgezésnek van kitéve, aminek első jele a láz, második a bűzös kifolyás a nemi szervekből. Ilyenkor a méh tartalmát mesterségesen kell kiüríteni és az üreget naponkint öblögetni, amíg a bűzös folyás és a láz megszünnek. Vetélés kikerülésére szolgáló óvórendszabályokat a bábától is lehet nyerni; de aki egyszer már vetélt, forduljon orvoshoz, hogy a vetélés okát fürkéssze ki és hárítsa el, nehogy a vetélés megszokottá, habituálissá váljék. - Abortusz növénytani értelemben l. Elsatnyulás és Magvesztés.