A szelídgesztenye hazánkban a leghosszabb életű gyümölcs fajta. Savanyú talajokat kedvel. Szép lombja és ízletes terméséért kedvelt fa. Június végén kezd virágozni. Sárgás barkái 10-20 cm hosszúak. A termése októberben érik. Hosszúkás, élesen fogazott fényes, sötétzöld levelei elérheti a 20 cm hosszúságot.
A szelídgesztenye szabad karbonátoktól mentes, semleges vagy gyengén savanyú kémhatású talajokon termeszthető, nem szereti a meszes talajokat.
Előfordulnak több száz éves fák, ritkábban 600-700 éves szelídgesztenye példányok is találhatók Kőszeg környékén.
A fa magassága elérheti a 20-30 métert. A szelídgesztenye fiatal korában gyors növekedésű. 10 éves korában 8 méter magas és 4 méter széles. A Szelídgesztenye állományokat évszázadok óta napjainkig zömében gyökérnemes magoncok képezik.
A szelídgesztenye rügyfakadása viszonylag későn, április közepétől történik. A virágzás igen későn, június végén, július elején megy végbe. A gesztenye különböző ivarú virágai nem egy időben nyílnak, a hímvirágok a nővirágok előtt nyílnak. A termés érése fajtától és termőhelytől függően szeptember végétől november elejéig tart. A vegetációs idő végén leveleik elszíneződnek. A rövid tenyészidejű fajták kora ősszel sárgára színeződnek, a hosszú tenyészidejű fajták az ősz vége felé sötétbarnára színeződnek.
A szelídgesztenye egyivarú, egylaki növény, a hím és nővirágok egy fán belül, de külön-külön alakulnak ki.
Szél porozta gyümölcsfaj, amelynek megporzásánál a rovarok is besegítenek. A barkavirágzatból nagy mennyiségű pollen szóródik ki. A szél 200-300 méterre is elviszi a pollent, így ezen távolságokon belül jók a porzási viszonyok.
Termése makktermés, mely 6 termőlevélből fejlődik. A magházban 6 rekesz van, rekeszenként lét-két magkezdeménnyel. A magkezdemények közül csak egy fejlődik maggá. Tovább...