Telefonszám (H-P:09-17): +36-20/593-5661

Vissza az oldal tetejére

Az Ön bevásárlókosara üres.

Cserepes növények ültetése, ültetés menete

A cserepes növényeket egész évben tavasztól késő őszig bármikor ültethetjük.

Az edényes növények ültetésekor csak le kell venni az edényt a gyökérzetről és egy kicsit nagyobb ültetőgödörbe tenni, a földet visszatölteni és kis tányért készíteni az öntözővíznek. Ezután a jobb vízháztartás miatt mulcsot szórhatunk a felszínre, ezzel csökkentve a párologtatást.

A szerves trágyát, tápanyagot (mértékkel) inkább az ültetőgödör tetejére szórjuk, mert így nem károsíthatja közvetlenül a gyökérzetet és a tápanyag amúgy is lejut az öntözővízzel, csapadékkal. A növények ültethetjük fűszerkertbe, vagy kisebb edényekbe teraszra, ablakpárkányra téve. Kakukkfű, rozmaring, levendula, bazsalikom, zsálya, citromfű, menta fajták neveléséhez elégséges egy kb. 18-25 cm átmérőjű cserép. A cserepekbe jó minőségű földkeveréket vásároljunk és helyezzük napos, napos-félárnyékos helyre.

Ültetés

Ássunk egy lyukat ásóval, vagy kézi lapáttal, a mérete legalább kétszerese legyen a cserép méretének.
cserepes évelők kivétele a cserépbőlÓvatosan vegyük ki a növényt a cserépből. A cserepet lefelé fordítva finoman rázzuk meg, másik kezünket a cserép alá téve fogjuk meg a kicsúszó kis földlabdát. Ha a növény nem csúszik ki, akkor a cserép alját ütögessük meg erősebben és ismételjük meg a folyamatot. Soha ne próbáljuk felülről húzni a növényt, mert ez a halálához vezethet! (Ekkor megszakadhat a finom szálas gyökérzet.) Ha így sem sikerül, akkor használjunk ollót, felülről lefelé vágjuk át a cserepet.

Ezután helyezzük a kis földlabdát a lyukba úgy, hogy a földlabda felső része egyezzen a talaj felszínével. cserepes évelők ültetéseA földlabda alján lévő gyökerek, ha kuszák, körkörösen összefonódottak, akkor óvatosan próbáljuk szétbontani, széthúzni több irányba.
Ezután töltsük fel a lyukat részben a kiemelt kerti földdel, részben javítva a talaj szerkezetét zsákos virágfölddel keverve, - ha van kerti komposztunk, akkor abból is keverjünk egy keveset.
Szerves trágyát lehetőleg ne tegyünk a lyukba, csak akkor, ha az komposztált és teljesen érett, akkor is csak keveset! (Műtrágyát egyáltalán ne használjunk!)
Most a tömörítés kezdődhet: először gyengéden, majd öntözzünk alaposan. A víz felszívódása után folytassuk a tömörítést alaposabban, majd újra öntözzünk. Soha ne hagyatkozzunk az esőre, ültetéskor legalább két alkalommal alaposan be kell öntözni minden növényt, még a szárazságtűrő növényeket is.

 

Öntözés

Ha meleg és száraz az időjárás, akkor az öntözésre jobban oda kell figyelnünk.
Arra ügyeljünk, hogy a frissen beültetett növények körül a talaj ne száradjon ki.

Az öntözésről írunk egy másik oldalunkon:

Növény ültetés, Gondozás

Növényültetés, Gondozás, Metszés, Öntözés

Talajtakaró évelők