Nitrifikálás

  • Frissítve: 2023-12-22  

Nitrifikálás a nitrogéntartalmú szerves vegyületek bomlása folytán képződött ammóniumsók oxidálása salétromos-, majd salétromsavvá.

Az ammóniát nitritté oxidáló nitritbaktériumok: a pálcika alakú Nitrosomonas, a gömb alakú Nitrosococcus és a csavarodott Nitrosospira. A nitriteket nitráttoxidáló nitrátbaktériumok: a Nitrobacter és a Nitrocystis. Valamennyi nitrifikáló baktérium autotrof. Szénforrásuk széndioxid.

Energiaforrásként az Ammónia, ill. a nitrit oxidációja szolgál. Spórát nem képeznek és aerobok.

Minden lúgos és neutrális talajban megtalálhatók, savanyú talajban kevésbé. Megállapította, hogya biokémiai folyamat két részben megy végbe.

1. Az ammónia salétromossavvá oxidálódik,

2. a salétromossav salétromsavvá oxidálódik a specifikus nitrifikáló baktériumok működtetése révén a következő összegszerű egyenletek szerint:

I. fázis 2NH3 + 302 2HNO2 + 21120 + 158 000 kalória

II. fázis 2HNO2 + 02 2HNO3 + 43 200 kalória

A nitrifikálás a mezőgazdaság részére az egyik legfontosabb biológiai folyamat, állandóan gazdagítva a talajt a növények számára legkönnyebben fellelhető nitrogénforrással.

A talajban kedvező körülmények között (40-70% nedvességtartalom, 6-8 pH-érték, 25-35 C° hőmérséklet) a nitrifikálás olyan élénk, hogy a szervetlen nitrogénvegyületek nagy része nitrát formájában található. A nitrifikálást meg kell különböztetnünk a légköri nitrogén megkötésétől.

Nitrifikálás