Ajak

ajak

Frissítve: 2023-09-18  

A részarányos ötszirmú, két ajakká összenőtt pártában az összenőt pártacső fölött szétálló kettétagolt alsó vagy felső pártarész. Az ilyen virágok kétajkúak. pl: Salvia, Nemesia

Ajak - Pallas lexikon

a szájnyilás két megvastagodott széle, melyek egy különös izom által egymáshoz szoríthatók s ezzel a szájnyilást elzárják; ez az izom a gerinces állatoknál köridomú, s a szájnyilást különféle alakúvá változtathatja. Az ajkak (felső és alsó) külső felszinükön a külső bőr, belső felszinükön s szélükön a szájüreg nyálkahártyájával vannak borítva és nyálkamirigyekkel ellátva.
A felső ajkat a férfiaknál durvább szőr fedi, melyet bajusznak neveznek. Az ébrényi fejlődés idejéből származó hiányos képződést nyúlajak-nak (lásd ezt) nevezik.

Néha a felső ajak nyálkahártya-rétege az ajak szabad piros széle alatt hurkaszerüen elődudorodó nagyobb-kisebb redőt képez, mely egy barázda által a tulajdonképeni ajak szélétől el van választva; ezt az állapotot kettős ajaknak nevezik.

Az ajkak leggyakoribb Betegsége a rák (ajakrák), mely főleg éltesebb férfiaknál tulnyomó gyakorisággal az alsó ajakon jön elő. köles nagyságú kemény göböcskével kezdődik az ajak piros szélén: ez lassan nő, átterjed a külső bőrre s kifordult szélü, göbös felszinü, kevés sárgásveres, hig nedvet adó apró fekélyként mutatkozik; növésében a rákos nedv felszivódása folytán az állalatti nyirokmirigyek megdagadnak, diónyi, néha ökölnyi nagyok lesznek s maguk is rákosan megbefegednek.

Ha az ajakrákot, mely magától sohasem gyógyul, operációval elég korán tökéletesen eltávolitották, akkor igen sokszer állandó gyógyulás várható. Ha azonban az operációt későn, már a mírigyek megbetegedése idejében végezték, akkor gyakran ujra nő a rákos daganat, a mirigyek is elpusztulnak, s a beteg a rákos tekély eves nedvét ételeivel beszíva, kimerülésben elhal.
Ajak állattani értelemben, l. még Szájrészek.

Ajak növénytani értelemben
(labium). Midőn valamely egytagú, csöves növényszerv, leginkább a kehely és a szirom, úgy van két részre behasítva, hogy az egymás fölött vagy egymással átellenben levő (többnyire különalakú) két rész, vagy is az ajak, a hasítatlan résszel együtt valamely állat száját ábrázolja, akkor az ilyen szervet ajakosnak, a szerv felső részét felső ajaknak (labium superius), alsó részét pedig alsó Ajak-nak mondjuk.
Ismeretes példa az eroszlánszáj vagyis tátogató kerti virág.